Логитип newsgood.info

Чому ринок газу України і Нафтогаз України - поняття несумісні?

01.07.2020 11:25

З 1 липня 2020 року в Україні буде відкрито ринок газу відповідно до постанови Кабінету міністрів №303 від 24 квітня 2020 року.

Чому ринок газу України і Нафтогаз України - поняття несумісні? - фото

З 1 липня 2020 року в Україні буде відкрито ринок газу відповідно до постанови Кабінету міністрів №303 від 24 квітня 2020 року.

Українці зможуть обирати постачальника газу і змінювати його. Також повинен буде скасований механізм покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу. Коментує член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Зусиллями "Нафтогазу України" черговий етап розвитку ринку газу перетворюється на профанацію.

При цьому дійсно саме зараз населення мало би отримати можливість обирати кращого продавця (постачальника) газу. Але висока ймовірність того, що нинішній монополіст на ринку газу "Нафтогаз" так і залишиться монополістом. Сьогодні "Нафтогаз" уже не така багата компанія як іще рік тому. Доходи від транзиту російського газу отримує компанія "Оператор ГТС". Саме тому суттєво збіднілий "Нафтогаз" хоче отримати можливість заробляти на продажу газу населенню.

Останній період "Нафтогаз" активно займався лобізмом створення зручних для себе умов при торгівлі газом. Хоча, "Нафтогаз" і так залишається монополістом, а тому можна говорити виключно про посилення монополізму. Власне, у зв’язку із цим ринок газу і "Нафтогаз" - це антиподи і речі несумісні.

Якщо існує "Нафтогаз", то значить до сьогодні дієвого ринку газу в Україні немає. І є також маніпуляції "Нафтогазу" з метою отримати для себе найкращі умови. Так, наприклад, показово була дискусія "Нафтогазу" про полегшення переходу споживача від одного постачальника до іншого. У "два кліка" як стверджують у "Нафтогазі". Але насправді "Нафтогаз" пролобіював вигідні для себе як монополіста умови переходу споживачів. Адже тепер можна змінювати постачальника без оплати існуючих боргів.

Тобто, це відкритий шлях до накопичення боргів споживачів перед постачальниками газу. Водночас, в Україні ринок газу і так відкритий. І проблем з переходом від одного постачальника до іншого постачальника не було. У країнах ЄС із схожими умовами ринку газу перехід із боргами не є можливим. Тому і в Україні громадяни могли змінювати постачальника газу, але потреби у цьому не було. Інший показовий момент -скасування спеціальних зобов’язань по поставкам газу населенню (ПСО) на ринку газу. Цей процес не має нічого спільного із відкриттям ринку. Більше того, скасування ПСО - це означає для населення виключно перехід на ринкові ціни на газ. Дешевих або пільгових цін більше не буде. Нарешті, найважливіше - ресурс газу, який постачається населенню. Уряд України повинен був підготувати до відкриття ринку газ новий баланс формування ресурсу газу для потреб населення.

Раніше увесь газ для населення отримував "Нафтогаз" від своєї дочірньої компанії "Укргазвидобування".

1 липня уже настало, але так і не стало відомо хто формує баланс газу для населення. Що це означає? А те, що усі учасники ринку газу рівні, але "Нафтогаз" все одно найкращий і саме йому знову буде діставатися увесь газ "Укргазвидобування". Про який ринок тоді йде мова? Адже мав бути розроблений механізм, коли всі постачальники природного газу для населення отримали рівний доступ на ринкових умовах до газу "Укргазвидобування". Тому поки що ми далі можемо спостерігати спробу захоплення ринку постачання газу населення з боку "Нафтогазу". І сподівання українців, що "Нафтогаз" принесе дешеві ціни на газ - оманливі і марні.

Читайте также


Новости раздела

Популярные